اولین فروشگاه اینترنتی تخصصی فرش دستباف-میزبان فرش

اگر نسبت به الیافی که در بافت فرش از آنها استفاده می گردد، اطلاعات کافی داشته باشیم می توانیم با توجه به نوع الیاف بکار رفته در فرش به قیمت آن نیز پی ببریم. به عبارت دیگر نوع الیاف استفاده شده در فرش از فاکتوری های مهم تعیین قیمت فرش است. از مشخصات بارز قالی های دستبافت تبریز رنگ بژ روشن یا نخودی زمینه آن است.

  • این اختلاف باعث کم ارزش شدن فرش نمی‌شود اما در بعضی موارد معیار مناسبی برای تشخیص دستباف بودن فرش است.
  • به قالیچه های با اندازه ۲۰/۲×۴۰/۱ سجاده ای و یا دو ذرعی گفته می شود.
  • اندازه دار بافندگی به اندازه فرش بستگی دارد و دوخت آن از پایین به بالا انجام می گیرد.
  • با قیمت مناسب، بدون واسطه و مستقیم از بافنده، می‌توانید با مشاور‌ فنی شرکت گروه تولیدکنندگان فرش دستباف قالین تماس بگیرید.
  • این‌گونه فرش‌ها بیشتر در فرهنگ‌های عشایر و محلی که دسترسی بیشتری به پشم دام دارند، بافت می‌شوند.

اما گران بودن قیمت فرش دستباف در مقایسه با فرش ماشینی، به دلایل زیادی ربط دارد که هر یک را بررسی می‌کنیم. تا به حال در فیلم و سریال‌های فراوان خارجی فرش‌های اصیل ایرانی را تشخیص داده‌ایم و از میزان معروفیت سوغاتی کشورمان خوشحال شده‌ایم. دراکثر این فیلم‌ها فرش‌های دستباف در اختیار ثروتمندان اروپایی و آمریکایی است و همین موضوع نشان می‌دهد مردم دنیا به ارزش بالای فرش دستباف ایران آگاه هستند. پیشینه استفاده از فرش دستباف ایرانی به ۲۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. طبق داستان‌هایی که فردوسی در شاهنامه نقل می‌کند، هنر فرش‌بافی به زمان شاه تهمورث باز می‌گردد در آن زمان فرش‌ها از مو و پشم حیوانات بافته می‌شدند. فرش‌هایی دستباف که لزوما از پشم دستریس تهیه نشده بودند و نمونه‌های لطیف‌تر آن از پرورش ابریشم گردآوری می‌شدند.

اگر قصد خرید فرش را دارید، بهتر است نکات گفته شده در این مقاله را بار دیگر به دقت مطالعه کنید. توجه داشته باشید که فرش کالایی لوکس و گران قیمت محسوب می‌شود. به همین دلیل نیز معمولاً نمی‌توان آن را هر ساله یا چند سال یک بار عوض کرد. به همین دلیل هم ضروری است که پیش از خرید تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهید.

رنگ روی فرش را به خوبی نگاه کنید بخش رویی و زیرین باید رنگ یکسانی داشته باشند در غیر این صورت این فرش با رنگ‌های مصنوعی، رنگ آمیزی شده‌است و اصیل نیست. در بعضی موارد به مرور زمان این فرش‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند و آزار دهنده می‌شوند. برای امتحان این مورد می‌توانید از پارچه‌ای که کمی خیس باشد استفاده بکنید. پارچه را روی فرش بکشید و در صورت مصنوعی بودن رنگ‌ها، فرش به پارچه رنگ خواهد داد و زیبایی آن بدلی است.

صادرات فرش به اروپا – بازار و فرصت‌ها برای تاجران

در کل اندازه‌های رایج و پرطرف‌دار به‌صورت 6 متری، 9 متری، 12 متری و 24 متری است. البته هیچ‌یک از این سایزها نبست به دیگری ارجحیت خاصی ندارند. بلکه افراد باتوجه‌به متراژ منزل و اتاق‌ها، سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی خانه یکی از این اندازه‌ها را انتخاب می‌کنند. اما در فرش‌های ماشینی، یک طرح واحد به دستگاه می‌دهند مجله خبری فرش و ماشین به تعداد انبوه از آن فرش بدون هیچ تفاوتی با سایر نمونه‌ها می‌بافد. منطقه ترکمن، نامی آشنا در صنعت فرش دستباف است که شاهد هنرنمایی بانوان قالیباف در آن هستیم. جنس قالی‌های ترکمن از پشم گوسفند است که عموما بانوان ترکمنی درون چادرهای عشایری، هنر و مهارت بافندگی را روی دار افقی نشان می‌دهند.

فرش دستباف مهربان گروان / مهروان طرح لچک و ترنج سایز قالي۳×۲٫۰۴ رنگ زمینه لاكي رنگ حاشیه سرمه اي کد ۴۲۱۰۲

اگر فرش دارای حلقه پرز برشی نباشد، این مدل را فرش دست قلابی می گویند. شهر قم نیز در زمینه هنر بافندگی قالی، حرفی برای گفتن دارد. فرش های دستباف قم دارای رنگ بندی خاص با طرح های متنوع می باشد. این فرش‌ها را ازنظر سایز و اندازه می‌توانیم به اندازه‌های مختلفی تقسیم کنیم.

فرش دستباف اردکان طرح ترنج ۷

اینکه فرش دستباف کدام شهر بهتر است سوالی نیست که بتوان در یک یا دو کلمه پاسخ داد. آنکه تبریزی است می‌گوید فرش تبریز و آنکه اصفهانی است فرش اصفهان را بهترین می‌داند. تقریبا هر منطقه از ایران فرش دستباف با طرح و مشخصات خاص خود را دارد، فرش اراک پرز بلند و پشمی و کلفت است و قالیچه قم تمام ابریشم ظریف و لطیف. یکی می‌شود فرش کرمان با نقش درشت و پرزهای بلند که به قول معروف هرچه پا میخورد زیباتر می‌شود و دیگری فرش نایین با طرح ظریف و پرز کوتاه که جایش فقط در مهمانخانه است.

شما در حین انجام کارهای روزانه، آنکه متوجه باشید به طور متوسط بین پنج تا ده هزار قدم راه می‌روید. فرش‌های دستباف به دلیل نرم بودن و عمر بالا در طولانی مدت از پوست پای شما محافظت خواهند کرد. الیاف این فرش‌ها طبیعی بوده و ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی نمی‌کنند.

برای افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، این عدم تناوب موجب افزایش مشخصه و افسونگری متمایز فرش ها می شود. اغلب طرح‌های این گروه شباهت زیادی به طرح‌های فرش مناطق مرزی ایران و کشورهای همسایه دارد، ایرانیان با استفاده از هوش و ذکاوت خود تغییراتی در آن به وجود آورده‌اند. اساس تمامی طرح‌های شاه عباسی بر مبنای کاربرد گل معروف شاه عباسی در این طرح است. گل‌های شاه عباسی به همراه بندهای ختایی و گاه تلفیقی با اسلیمی‌ها، انواع مختلفی از نقوش فرش را ایجاد می‌کنند. در این نوع فرش، تارها به اندازه‌ی یک قطر نخ با یکدیگر فاصله دارند. بافت تخت یک پوده است و به شیوه‌ی حصیری بافته می‌شود یعنی در هر رج، چله زیر و رو می‌شود و تارها، یکی در میان از پشت قالی دیده می‌شوند.