انواع فرش دستباف از نظر متراژ، جنس، بافت، طرح و .. فرش فراهان

فرش‌های دستباف ایرانی، طرح‌های شلوغی مثل شکارگاه و ترنج دارند. درست است این طرح‌ها بسیار هنرمندانه بافته می‌شوند و زحمت زیادی پای این هنر گذاشته می‌شود، اما با دکوراسیون مدرن خانه‌های امروزی، هماهنگ نیستند و توازن ایجاد نمی‌کنند. اما در انتخاب فرش‌های ماشینی، با مشاهده طرح‌ سنتی، نقش و نگارهای ساده و مدرن هم کار شده اند که با سلیقه خیلی‌ها تناسب دارند.

  • های تهران می‌تواند بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد.
  • فرش ایرانی از دیرباز هنر و صنعتی بوده است که در جهان اعتبار نام ایران و مظهر فرهنگ و تاریخ غنی آن بوده است.
  • ۱-این روش بیشتر برای بافت فرش‌های بزرگ و متوسط کاربرد دارد و به دلیل استفاده از پودهای ضخیم‌تر و چگالی بیشتر دارای استحکام و طول عمر بیشتری است.
  • یکی از ویژگی‌های قالی ایرانی وجود لچک و ترنج در آن است به طوری که اگر فرش را یک مستطیل کامل در نظر بگیریم محل تقاطع قطرهای این مستطیل محل قرارگیری ترنج در قالی است و لچک در گوشه این مستطیل قرار دارد.
  • اگر در طرح های درختی حیواناتی کنار شاخ و برگ و بوته ها در حال استراحت باشند به آنها طرح های درختی حیوانی گفته می شود.

بلکه افراد باتوجه‌به متراژ منزل و اتاق‌ها، سلیقه و نوع دکوراسیون داخلی خانه یکی از این اندازه‌ها را انتخاب می‌کنند. این‌گونه فرش‌ها جزو گران‌ترین، لوکس‌ترین و زیباترین فرش‌ها هستند و الیاف، پرزها و چله‌های آنها کاملاً از جنس ابریشم است. ازآنجاکه الیاف ابریشمی بسیار نازک و لطیف هستند بنابراین فرش‌های تمام ابریشم بسیار، بسیار ظریف هستند و استحکام بالایی ندارند؛ بنابراین بیشتر جنبه تزئینی دارند و درصورتی‌که در مکان پرتردد قرار گیرند، خیلی سریع مستهلک می‌شوند. فرش‌ها و قالی‌ها ازنظر جنس الیاف و همچنین موادی که در آن استفاده می‌شود باهم متفاوت هستند.

فرش دستباف نایین طرح ترنج ۲۴

به طور کلی می‌توان گفت فرش تبریز و کاشان جزو فرش‌هایی هستند که معمولا از جنس پشم یا ابریشم است و این امر موجب کیفیت بسیار بالای محصولات شده است. همچنین دقت داشته باشید با توجه به اینکه این نوع فرش از ابریشم تولید شده است طبیعتا قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع محصول دارد. در بافت فرش از پشم، ابریشم و یا ترکیب پشم و ابریشم استفاده می گردد. با توجه به اینکه نخ ابریشم بسیار گران می باشد در نتیجه قیمت فرش های بافته شده از ابریشم گران است. پس از فرشهای ابریشمی، فرش های دستباف چله ابریشم از نظر قیمت در جایگاه دوم قرار دارند.

بهترین خریدار فرش دستباف در تهران

همچنین می توانید این نقشه را فقط به صورت گلیم ساده ببافین و یا فقط گلیم شیریکی پیچ و یا گلیم فرش حالت برجسته همراه گره قالی(گره ترکی) ببافین. فرش‌های گل‌ابریشم را معمولاً با پشم می‌بافند؛ اما در چله فرش، نقوش و دور حاشیه‌های آن به‌جای استفاده از پرز پشمی از ابریشم استفاده می‌کنند. پرز و چله این مدل از فرش ها از ابریشم خالص تشکیل شده است. فرش تمام ابریشم از ارزش هنری و قیمت بسیار بالایی برخوردار می باشند که یکی از دلایل آن ظرافت بسیار زیاد در بافت آن می باشد. بافت بیشتر از نوع ماده ناشی می شود و ارتباط چندانی با روش بافندگی استفاده شده ندارد.

اگر حلقه پرز دارای برش باشد، آن وقت یک پرز برشی در آن ایجاد می شود. اگر فرش دارای حلقه پرز برشی نباشد، این مدل را فرش دست قلابی می گویند. این فرش ها به صورت الگوی بافت مسطح، تولید شده و هیچ پایه چوبی ندارند. با این نوع بافت، فرش ها قابل حمل بوده و می توان آنها را در هر مکانی استفاده کرد و زیبایی خاصی به فرش داده است.

قالی‌های بختیاری و قشقایی ازجمله مشهورترین قالی‌های روستایی و عشایری است. قالی خرسک که از کلفت‌ترین پشم‌ها بافته می‌شود جزء این دسته محسوب می شود. قالی تمام پشم مزایایی همچون بادوام و مقاوم‌بودن، قدرت برگشت‌پذیری پرزها بعد از پاخوردن، قدرت بالای جذب رطوبت و… را دارا می باشد. این نوع قالی سنگین و از نظر قیمت ارزان‌تر می باشد و کمتر می‌توان نوع هنری با ظرافت بالای بافت را در آن‌ها پیدا کرد. فرش اراک دارای تنوع طرحی بسیار بالا و متنوع از جمله، لچک ترنج، افشان، شاه عباسی، جنگلی، شکارگاه، درختی و پیچ، خشتی، شیخ صفی، اسلیمی، گل حنا، تک بته، نقشه عظیمی، بته میر، شاخ بزی، مستوفی و گل ریز و ليليان می باشد. از دیگر ویژگی های ظاهری و طراحی استفاده شده در فرش دستباف اصفهان میتوان به گردش ساقه های ختایی به عنوان زیرنقش با ساقه های اسلیمی همراه با گل های زیبای شاه عباسی اشاره داشت.